Rozšírenie trestných činov v EÚ o „nenávistné prejavy“
Ide o rizikovú iniciatívu, ktorá by mohla ohroziť slobodu slova, tvrdí KDH
Hnutie žiada vládu prehodnotiť pozíciu Slovenska.
Rozšírenie tzv. trestných činov v EÚ o „nenávistné prejavy“ je rizikovou a nepripravenou iniciatívou, ktorá by mohla ohroziť slobodu slova. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré rozhodnutie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej bezvýhradne podporiť legislatívu na Rade EÚ považuje za nesprávne, lebo návrh môže poškodiť občanov.
Hnutie žiada vládu prehodnotiť pozíciu Slovenska.
„Trestné právo musí stáť na definovaní objektívnych, jednoznačných a dôkazmi podložených skutkov. Európska komisia však dodnes neposkytla jasnú a uspokojivú definíciu toho, čo chce postihovať ako nenávistný prejav, tzv. hate speech. Slová či skutky konané z nenávisti treba rozhodne odsúdiť, ale chrániť spoločnosť pred nenávisťou spôsobom, ktorý môže viesť k obmedzeniu slobody slova, je nesprávne a nebezpečné,” vysvetľuje podpredseda KDH Marián Čaučík.
Kresťanskí demokrati zdôrazňujú, že EK vo svojom nedávnom stanovisku vágne uvádza, že „nenávistný prejav“ je „podnecovanie k nenávisti a násiliu“. Túto vágnosť KDH hodnotí ako obrovské riziko, ktoré by mohlo viesť k možnému zneužitiu.
Prípadná právna neistota by mohla podľa hnutia vyústiť dokonca do strachu a autocenzúry, ktorá je v protiklade so zaručeným právom na slobodu slova.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková súhlasila na Rade Európskej únie za Slovenskú republiku s tým, aby sa „nenávistné prejavy“ a „trestné činy z nenávisti“ zaradili do zoznamu tzv. trestných činov v EÚ. KDH zdôrazňuje, že k takémuto vážnemu kroku sa musí pristúpiť s najvyššou pozornosťou a precíznou argumentáciou, ktorá, žiaľ, v súčasnej podobe dokumentu chýba.
Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH), ktorá sa téme venuje dlhodobo, apeluje, aby sa z návrhu vylúčili riziká, ktoré mu pri aktuálnom stave hrozia.
„Nenávisť, jej slovné prejavy či skutky konané z nenávisti sú odsúdeniahodné a nemajú miesto v spravodlivej spoločnosti. V situácii, keď je spoločnosť značne rozdelená, si všetci ešte omnoho viac uvedomujeme potrebu kultivovať dialóg. To však nedosiahneme zužovaním priestoru na slobodné vyjadrenie postoja v spoločnosti. Pilierom demokracie je a musí zostať sloboda slova,” uviedla Lexmann s tým, že cesta, ktorá by mohla priniesť jej ohrozenie, rozhodne nie je dobrou cestou.
Podľa europoslankyne sa takýmto problematickým riešeniam treba jednoznačne vyhnúť a európsku legislatívu využívať tam, kde môže priniesť jasnú pridanú hodnotu pre občanov.
„Treba tiež zdôrazniť, že definície nenávistných prejavov tak, ako sú uchopené v legislatíve jednotlivých členských štátov, sa rôznia aj vzhľadom na ich kultúrno-historický vývoj. Realizácia podľa momentálneho návrhu rozhodnutia Rady EÚ by preto mohla viesť k právnej neistote. Následkom tak môže byť ešte väčšia polarizácia spoločnosti. Vyzývame preto vládu na prehodnotenie pozície SR a vyjadrenie výhrad,” dopĺňa podpredseda KDH Marián Čaučík s tým, že výhrady k súčasnému návrhu prezentovalo aj viacero ďalších členských štátov.
Dnes treba vedieť
Rusko zvýši budúcoročné výdavky na obranu o vyše 25 percent
Agentúra Bloomberg informovala, že ruská vláda má na budúci rok v úmysle zvýšiť rozpočtové výdavky na obranu zo súčasných 3,9 percenta HDP na šesť percent. V absolútnom vyjadrení sa výdavky na obranu zvýšia zo 6,4 bilióna rubľov na 10,8 bilióna rubľov.
Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom
"Dočasné stále kontroly by mohli ľudí od nelegálnej migrácie odradiť," povedala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová pre nedeľník Welt am Sonntag. Dodala, že Nemecko už teraz zvýšilo počet policajtov na hraniciach s východnými susedmi.
Súhrn udalostí v piatok 22. septembra:
- Televízia Markíza zrušila predvolebnú debatu. Fico ani Pellegrini by neprišli. Matovič karhá Šimečku, že odmieta diskutovať.
- Matovič po bitke pred úradom vlády podal trestné oznámenie na Kaliňáka, prirovnal ho k Al Caponemu.
- Bývalého šéfa Matice slovenskej Jozefa Markuša súd oslobodil spod obžaloby.
- Ruský útok na ukrajinský Kremenčuk si vyžiadal jednu obeť a pätnásť ranených. Pri ukrajinskom útoku bolo zasiahnuté ruské námorné veliteľstvo na okupovanom Kryme.
- Čína v OSN žiadala ukončenie bojových operácií na Ukrajine.
- V Rusku naďalej pôsobí veľký počet zahraničných firiem, konštatuje správa Európskej komisie.
- Pápež František pricestoval do Marseille, uctil si pamiatku utečencov utopených v mori.
Ruský útok na ukrajinský Kremenčuk si vyžiadal jednu obeť a pätnásť ranených
Gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin v statuse na platforme Telegram dodal, že medzi zranenými je jedno dieťa.
Ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Andrij Juraš daroval pri dnešnej audiencii pápežovi Františkovi plyšového medveďa. Hračka pochádza z trosiek domu, ktorý v januári zasiahla ruská raketa v Dnepri a zabila 46 ľudí vrátane troch detí. (vaticannews)
Cez víkend bude pršať a fúkať silný vietor, najmä na severe Slovenska
SHMÚ vydal výstrahy prvého i druhého stupňa. Výstraha druhého stupňa pred dažďom platí v Žilinskom kraji. Podľa meteorológov tam môže ojedinele úhrn zrážok dosiahnuť 75 až 90 milimetrov. Výstraha platí počas celého víkendu.
Azerbajdžan vypravil do Karabachu autá s humanitárnou pomocou
Okolo 120-tisíc obyvateľov Náhorného Karabachu trpí vážnym nedostatkom potravín a liekov od konca minulého roka, keď Azerbajdžan začal blokovať jedinú cestu spájajúcu tento odštiepenecký región s Arménskom.
Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)
Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.
CDU/CSU žiada opatrenia na zníženie počtu azylantov
Strana predložila Spolkovému snemu návrh, ktorý „výrazne zníži nepoctivú migráciu a odbremení spolkové, krajinské a miestne úrady“.