Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2016, 13:01

Google musí Británii doplatiť dane vo výške 130 miliónov libier

Google doplatí v Británii dane vo výške 130 miliónov libier a v budúcnosti bude platiť vyššie odvody. Vyplýva to z dohody s britským daňovým úradom. 

Na základe dohody bude Google v Británii platiť nielen daň zo zisku, ale aj z tržieb zarobených s reklamnými klientmi. Doplatok sa týka spätne odvodov od roka 2005. Google v tomto období v Británii utŕžil 17 miliárd GBP, z čoho odviedol na daniach 52 miliónov GBP. V roku 2014 dosiahli jeho tržby zhruba štyri miliardy libier, zatiaľ však Google výšku zaplatených daní nezverejnil.

Britský minister financií George Osborne očakáva, že podobný postup uplatnia aj voči ostatným spoločnostiam. Google a ďalšie nadnárodné koncerny čelia v Británii masívnej kritike za výšku odvedených daní. V prvom rade preto, že svoje zisky smerujú do zahraničia, kde ich zdaňujú za nižšie sadzby. Podobným spôsobom pracuje napr. Apple, ktorý veľkú časť ziskov zdaňuje v Írsku. Amazon a Fiat zas platia dane v Luxembursku a Starbucks v Holandsku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 16 minútami

Predseda Smeru Robert Fico tvrdí, že peniaze amerického podnikateľa Georga Sorosa ovplyvňovali a ovplyvňujú dianie na Slovensku. Podľa neho boli a sú využívané na podporu či „likvidáciu“ vybraných politikov. Expremiér to povedal v reakcii na správu, že finančná skupina Penta predala svoj podiel vo vydavateľstve Petit Press investorovi Media Development Investment Fund New York. (tasr)

pred hodinou

Najpočúvanejšou rozhlasovou stanicou zostáva Rádio Expres, ktoré podľa prieskumu počúva 34,5 percenta ľudí. Na druhom mieste je Rádio Slovensko s výsledkom 23,7 percenta, tretie miesto obsadilo Fun rádio s 23,2 percenta. (tasr)