Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. január 2016, 18:31

Učitelia spúšťajú časovo neobmedzený štrajk

Učitelia od pondelka vstupujú do štrajku. Podľa Vladimíra Crmomana z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) dnešné premiérove vyhlásenia dokazujú neochotu riešiť akútnu situáciu v školstve. Robert Fico povedal, že do 5. marca vláda nemôže pre učiteľov urobiť viac, ako urobila doteraz. Pripomenul, že jeho dve vlády zvýšili platy učiteľov o takmer 50 percent.

"Od roku 2011 upozorňujeme nielen na nízke platy, ale na systémové problémy v školstve, na jeho podfinacovanie. Nemôžeme stále dávať výzvy. Štrajk je krajné riešenie, no boli sme k nemu donútení," uviedol Crmoman.

Do štrajku sa doteraz prihlásilo vyše 11.000 učiteľov z celého Slovenska. Podľa Crmomana je to dostatočné číslo, aby poukázalo na to, o aký veľký problém ide a že je ho potrebné riešiť akútne. "Ak by sa to blížilo k počtu 20.000, to by bol sen, no musíme povedať, že my štrajkujeme aj za tých, ktorí si to nemôžu dovoliť," uviedol. "Teraz už nie je dôležité číslo, ale to, koľko učitelia v štrajku vydržia," povedala Jana Ftáčnik Pastorková z ISU.

Zástupcovia iniciatívy vyhlásili, že štrajk bude časovo neobmedzený. "Sme rozhodnutí vydržať až do splnenia našich požiadaviek," vyhlásil Crmoman.

Podľa Ftáčnik Pastorkovej zriaďovatelia školá naďalej k zastrašujú učiteľov a varujú ich pred štrajkom. "Od tých sofistikovaných foriem, až po vyslovené hrozby," povedala. ISU chce postupne tieto formy nátlaku na učiteľov zverejniť. "Musíme to však preveriť a získať súhlas toho, koho zastrašovali," vysvetlila.

Ministr školstva Juraj Draxler dnes považuje načasovanie štrajku za politickú aktivitu, pretože iniciatíva ISU prišla v čase uzatvoreného legislatívneho procesu. Branislav Kočan z ISU  pripomenul, že svoje požiadavky vytrvalo predkladajú od roku 2011. "Takéto vyhlásenia urážajú obyčajných učiteľov, ktorí sa zorganizovali a zomkli a povedali si - stačilo," upozornil.

Rovnako ho zarážajú tvrdenia o uzavretom legislatívnom procese. "Vláda tu je až do momentu, pokiaľ neskončí jej mandát. Národná rada podľa ústavy zasadá nepretržite," poznamenal.

Bývalý minister školstva Martin Fronc pochybuje, že za štrajkom stoja politici a Ficove vyhlásenia o tom, čo bude po voľbách, považuje za ťahanie medových motúzov. Podľa neho je vláda schopná pri dobrej vôli do marca ešte urobiť také kroky, ktoré by napomohli riešeniu situácie aj vzhľadom na dobrý ekonomický vývoj na Slovensku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Najpočúvanejšou rozhlasovou stanicou zostáva Rádio Expres, ktoré podľa prieskumu počúva 34,5 percenta ľudí. Na druhom mieste je Rádio Slovensko s výsledkom 23,7 percenta, tretie miesto obsadilo Fun rádio s 23,2 percenta. (tasr)

pred 52 minútami

Česko zastropuje počet ruských pracovníkov na ambasáde v Prahe, aby zodpovedal počtu českých pracovníkov na veľvyslanectve ČR v Rusku. Moskva bude mať na ich stiahnutie čas do konca mája, oznámil minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek. (tasr)

pred hodinou

V obci Ploské, v košickej kotline, sa pravdepodobne vyskytlo tornádo. Okolo poludnia bol pri búrke pozorovaný lievikovitý oblak a súčasne boli zdokumentované škody. "S vysokou pravdepodobnosťou išlo o tornádo. Informácie stále zbierame," uviedol SHMÚ. Zároveň vyzval verejnosť, aby ho kontaktovala, ak úkaz spozorovala, prípadne má viac informácií. (tasr)

pred hodinou

Kardinál Dominik Duka v liste prezidentovi Milošovi Zemanovi dáva najavo, že verí informáciám českých tajných služieb o útoku ruskej vojenskej tajnej služby vo Vrběticiach. Píše mu, že ak nebudú hovoriť jednotným hlasom, musia počítať s tým, že zostanú opustení. Ak chce byť Česká republika slobodným štátom, musí byť podľa Duku hrdá, aby dokázala chrániť svoju suverenitu. (idnes.cz)

pred 2 hodinami

NHL chce umožniť hokejistom, aby mohli štartovať na ZOH 2022 v Pekingu. Liga chce urgentne urobiť definitívne rozhodnutie, pretože musí zostaviť kalendár na budúcu sezónu a zároveň musí vedieť, či má do neho zahrnúť termín ZOH. NHL informovala, že zostavuje zoznam pravidiel, po splnení ktorých bude pripravená pustiť hráčov do Pekingu. ZOH sa budú konať od 4. do 20. februára 2022. (tasr)