Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí hodnotí dosah vojenskej agresie na naše vzťahy s Ruskom a odhaduje ďalší vývoj situácie.
„Zatiaľ nevidíme ani náznak toho, že by Rusko chcelo ustúpiť zo svojich pozícií. To, čo sa včera stalo v Turecku, kde sa stretli ministri zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny, len vypovedá o tom, že klamstvo sa v tomto prípade stáva pracovnou metódou našich ruských partnerov a ťažko sa s takouto stranou dosahuje čokoľvek, čo by mohlo byť zmysluplné,“ hovorí Martin Klus.
Na otázku, ako ovplyvnilo vypuknutie vojnového konfliktu prácu nášho rezortu diplomacie, odpovedá štátny tajomník takto: „Na začiatku nastane istá miera interného šoku. Musíme prestaviť niektoré procesy tak, aby sme dokázali flexibilne reagovať na to, čo sa deje.
Istá miera nepriateľstva s Ruskou federáciou je tu už niekoľko rokov, v podstate od útoku na Gruzínsko a od anexie Krymu sa tie vzťahy zhoršovali a teraz sú úplne na bode mrazu. Zdieľať
V našich podmienkach to znamenalo vytvorenie núdzového tímu, ktorý ide naprieč rôznymi časťami ministerstva a ktorý zbiera informácie, informuje politické vedenie ministerstva a zároveň komunikuje s našimi zastupiteľskými úradmi, ktorých sa to bezprostredne týka. To znamená Kyjev, generálny konzulát v Užhorode a zastupiteľský úrad v Moskve.
Potom musíme procesy nastaviť tak, aby sme dokázali aktívne komunikovať so svojimi partnermi, najmä v Severoatlantickej aliancii a v Európskej únii. Aj tam sme museli urobiť organizačné zmeny, aby to všetko dobre fungovalo.“
Ako momentálne vyzerá naša komunikácia s ruskými diplomatmi na Slovensku – a komunikácia našich diplomatov s Rusmi v Moskve?
„Nie je to jednoduché, ale istá miera nepriateľstva je tu už niekoľko rokov, v podstate od útoku na Gruzínsko a od anexie Krymu sa tie vzťahy zhoršovali a teraz sú úplne na bode mrazu. Za tie roky, čo som bol v parlamentnej a v exekutívnej diplomacii, bolo kontaktov s Ruskou federáciou veľmi málo.
Oni fungujú v režime, že tí, ktorí nie sú ich priatelia, sú automaticky ich nepriatelia. Keď som sa niekoľkokrát kriticky vyjadroval na adresu Ruska, tak ma asi začlenili do kolónky ‚nepriateľ‘, a preto sú aj diplomatické kontakty s Rusmi minimálne.
Na začiatku tejto veľmi nepríjemnej epizódy našich bilaterálnych vzťahov tu bol pokus rozprávať sa, to však bolo pred začiatkom útoku na Ukrajinu. Keď Rusi uznali existenciu takzvanej Doneckej a Luhanskej republiky, tak sme počuli v zásade to isté, čo si široká verejnosť mala možnosť vypočuť z úst ministra zahraničných vecí či prezidenta Ruskej federácie – teda nezmysly o tom, že ukrajinský národ nemá nárok na vlastnú existenciu.
Potom prišli ešte väčšie nezmysly o denacifikácii a demilitarizácii. Na toto nepotrebujeme komunikovať s ruskou ambasádou.“
V rozhovore pre Postoj TV hovorí štátny tajomník Martin Klus o tom, ako poznačila ruská agresia na Ukrajine naše diplomatické styky s touto krajinou. Vysvetľuje tiež, prečo podľa neho maďarský premiér Viktor Orbán v tejto chvíli odmieta posielať na Ukrajinu vojenskú pomoc.
V rozhovore ďalej zazneli aj tieto otázky:
- Ako ďaleko sme od rozhodnutia vyhostiť zo Slovenska ruských diplomatov?
- Je podľa Martina Klusa reálne, že v blízkom čase Západ zastaví odber ruskej ropy a plynu?
- Aký je najreálnejší scenár vývoja rusko-ukrajinského konfliktu?