Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Martin Klus o vzťahoch s Ruskom

Klamstvo sa stáva ich pracovnou metódou, diskusia stráca zmysel

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí hodnotí dosah vojenskej agresie na naše vzťahy s Ruskom a odhaduje ďalší vývoj situácie.

„Zatiaľ nevidíme ani náznak toho, že by Rusko chcelo ustúpiť zo svojich pozícií. To, čo sa včera stalo v Turecku, kde sa stretli ministri zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny, len vypovedá o tom, že klamstvo sa v tomto prípade stáva pracovnou metódou našich ruských partnerov a ťažko sa s takouto stranou dosahuje čokoľvek, čo by mohlo byť zmysluplné,“ hovorí Martin Klus.

Na otázku, ako ovplyvnilo vypuknutie vojnového konfliktu prácu nášho rezortu diplomacie, odpovedá štátny tajomník takto: „Na začiatku nastane istá miera interného šoku. Musíme prestaviť niektoré procesy tak, aby sme dokázali flexibilne reagovať na to, čo sa deje.

Istá miera nepriateľstva s Ruskou federáciou je tu už niekoľko rokov, v podstate od útoku na Gruzínsko a od anexie Krymu sa tie vzťahy zhoršovali a teraz sú úplne na bode mrazu. Zdieľať

V našich podmienkach to znamenalo vytvorenie núdzového tímu, ktorý ide naprieč rôznymi časťami ministerstva a ktorý zbiera informácie, informuje politické vedenie ministerstva a zároveň komunikuje s našimi zastupiteľskými úradmi, ktorých sa to bezprostredne týka. To znamená Kyjev, generálny konzulát v Užhorode a zastupiteľský úrad v Moskve.

Potom musíme procesy nastaviť tak, aby sme dokázali aktívne komunikovať so svojimi partnermi, najmä v Severoatlantickej aliancii a v Európskej únii. Aj tam sme museli urobiť organizačné zmeny, aby to všetko dobre fungovalo.“

 

Ako momentálne vyzerá naša komunikácia s ruskými diplomatmi na Slovensku – a komunikácia našich diplomatov s Rusmi v Moskve?

„Nie je to jednoduché, ale istá miera nepriateľstva je tu už niekoľko rokov, v podstate od útoku na Gruzínsko a od anexie Krymu sa tie vzťahy zhoršovali a teraz sú úplne na bode mrazu. Za tie roky, čo som bol v parlamentnej a v exekutívnej diplomacii, bolo kontaktov s Ruskou federáciou veľmi málo.

Oni fungujú v režime, že tí, ktorí nie sú ich priatelia, sú automaticky ich nepriatelia. Keď som sa niekoľkokrát kriticky vyjadroval na adresu Ruska, tak ma asi začlenili do kolónky ‚nepriateľ‘, a preto sú aj diplomatické kontakty s Rusmi minimálne.

Inzercia

Na začiatku tejto veľmi nepríjemnej epizódy našich bilaterálnych vzťahov tu bol pokus rozprávať sa, to však bolo pred začiatkom útoku na Ukrajinu. Keď Rusi uznali existenciu takzvanej Doneckej a Luhanskej republiky, tak sme počuli v zásade to isté, čo si široká verejnosť mala možnosť vypočuť z úst ministra zahraničných vecí či prezidenta Ruskej federácie – teda nezmysly o tom, že ukrajinský národ nemá nárok na vlastnú existenciu.

Potom prišli ešte väčšie nezmysly o denacifikácii a demilitarizácii. Na toto nepotrebujeme komunikovať s ruskou ambasádou.“

V rozhovore pre Postoj TV hovorí štátny tajomník Martin Klus o tom, ako poznačila ruská agresia na Ukrajine naše diplomatické styky s touto krajinou. Vysvetľuje tiež, prečo podľa neho maďarský premiér Viktor Orbán v tejto chvíli odmieta posielať na Ukrajinu vojenskú pomoc.

V rozhovore ďalej zazneli aj tieto otázky:

  • Ako ďaleko sme od rozhodnutia vyhostiť zo Slovenska ruských diplomatov?
  • Je podľa Martina Klusa reálne, že v blízkom čase Západ zastaví odber ruskej ropy a plynu?
  • Aký je najreálnejší scenár vývoja rusko-ukrajinského konfliktu?

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.