Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
23. január 2016

Ako deťom povedať pravdu o bocianovi?

Babku Anku už viackrát oblial studený pot pri ich otázkach. S ňou sa o takýchto témach nikdy nikto nebavil. Ale Kristínku a Adamka jej odpovede „do outu“ neodradia. Nočné debaty z detskej uviazli na mŕtvom bode. Ide sa za mamou. Musia to už zistiť. Ako sa tam ten špunt dostal?
Ako deťom povedať pravdu o bocianovi?

Zdroj: flickr.com

Keď Lucia (31) otehotnela s tretím dieťatkom, jej starší syn mal šesť a dcérka necelých päť. Veľká novina začala medzi deťmi vyvolávať ďalšie otázniky a už aj skôr kladené otázky sa zrazu stali naliehavejšími. Ako by mal na detské otázky typu: „Ako som prišiel na svet?“ reagovať rodič, ktorý nechce zájsť zbytočne ďaleko, ale nepáči sa mu ani scenár, aby túto dilemu jeho ratolestiam vyriešili nie najšťastnejším spôsobom spolužiaci?

Nenechávajte to na Google

Súčasnú „tabletovú“ generáciu detí, ktorá má množstvo informácií, nie je vhodné zavádzať bocianom, hovorí odborná garantka Linky detskej istoty Katarína Trlicová. Šťastný nápad nie je ani hodiť zodpovednosť na Google. „Dnešný svet je prepodnetovaný a rodičia by sa mali o to viac s deťmi rozprávať,“ radí psychologička. Veľmi záleží na situácii a čase. Keď vás deti zaskočia otázkou v zlom čase či na zlom mieste (v preplnenom autobuse si vedľa vás sadne tehotná žena), sľúbte, že sa k téme vrátite a aj to urobte.

Keď je rodič v nepohode alebo v rozpakoch, dieťa z toho môže usúdiť, že ide o niečo zahanbujúce. Zdieľať

Počas debaty je dobré byť uvoľnený. Keď je rodič v nepohode alebo v rozpakoch, dieťa z toho môže usúdiť, že ide o niečo zahanbujúce. Dôležité je však deťom vštepiť, že ide o veľmi citlivú tému a svoju intimitu si musia chrániť.

Buďte odvážni

Päťnásobná mama Simona Predáčová z Ligy pár páru, hovorí, že dieťa v akomkoľvek veku si zaslúži primeranú pravdivú odpoveď. „Nemusí byť plná biologických vysvetlení, môže byť veľmi stručná, typu: Tete v brušku rastie bábätko, aj ty si vyrástol v mojom brušku,“ radí. Nie všetky deti sa chcú o tejto téme rozprávať s rodičmi. Ak však patria k tým zvedavejším a idú s otázkami ďalej, Predáčová odporúča začať otvorenejšie. Napríklad tým, že ocko s mamičkou sa majú veľmi radi a keď sú si celkom blízko, ocko vloží do mamkinho bruška semienko a z neho potom môže vyrásť bábätko. „Ak deti dostanú od rodičov pravdivé, úprimné odpovede, hoci možno budú najprv prekvapené alebo až zhnusené, keď vyrastú, uvedomia si, akú odvahu mali ich rodičia, keď sa s nimi dokázali porozprávať, a je šanca, že to budú aj naďalej práve rodičia, s ktorými sa budú rozprávať o háklivých témach.“ Debata na tému sex môže byť pre rodičov náročná aj preto, že slovenčina nemá slušné výrazy pre pohlavné orgány okrem strohých biologických. „Používať výrazy typu penis, vagína v komunikácii s deťmi predškolského alebo mladšieho školského veku nám pripadá čudné,“ dodáva Predáčová.

Uistite sa, čo sa dieťa pýta

Odborníci sa zhodujú na zásade dať jednoduchú odpoveď na to, čo sa dieťa pýta. Nezahlcovať ho s tým, čo ho zatiaľ nezaujíma alebo čo by ešte nemuselo vedieť stráviť. Treba sa však uistiť, že rozumieme otázke. Spoluautorka knihy Ako hovoriť s deťmi o sexe (How to Talk With Your Child About Sex) Linda Eyre spomína príbeh o chlapcovi, ktorý sa spýtal mamy, odkiaľ pochádza. Tá mu vyklopila celú „pravdu o bocianovi“. Na to jej synček odvetil, že chcel len vedieť, kde bývali predtým, než sa nasťahovali do nového domu.

Keď sme si už istí, čo sa potomok pýta, rozhovor môže dobre usmerniť otázka, čo si o téme dieťa myslí. Takto sa dá ľahko zistiť, či ho už „nenabrífoval“ napríklad starší kamarát v družine nejakou dôveryhodnou verziou.

Kniha o tabu

Inzercia

Pomôcť popasovať sa s veľkou detskou dilemou môže aj dobrá literatúra, ku ktorej si sadnete s dieťaťom. Predáčová upozorňuje na knihu Ľubice Brix Kľúče od tabu, ktorá vyšla na Slovensku v roku 2011. Tá začína „tabu“ tému jednoduchým rozprávaním o našich potrebách, príjemných a nepríjemných pocitoch a rozdieloch medzi mužom a ženou.

 „Mama a oco majú telá, ktoré sú vytvorené tak, aby do seba navzájom presne zapadli. Je to niečo podobné, ako keď k sebe priložíš dva kúsky puzzles.“ Zdieľať

Autorka v knihe deťom vysvetľuje, že mama a oco sa zosobášili, lebo chcú zdieľať radosti i starosti, mať spoločné meno a bývanie. „Ich telá sú vytvorené tak, aby do seba navzájom presne zapadli. Je to niečo podobné, ako keď k sebe priložíš dva kúsky puzzles... Keď sa ich telá spoja, je to, akoby už neboli dvaja ľudia, ale jedna bytosť. Toto spojenie muža a ženy sa nazýva sex a prináša obom radosť a potešenie. Je pekné a vzácne, patrí však len do súkromia rodičov, pretože môže viesť k vzniku nového života,“ prechádza „k veci“ autorka.

Predáčová dodáva, že na knihu počula aj ostrú kritiku. Pre niektorých rodičov môže byť sporné miesto, kde autorka hovorí o kondóme. „Mladí ľudia však zatiaľ deti nechcú. Nie sú ešte pripravení na to, aby každú noc vstávali k bábätku a starali sa oň. A tak vymysleli niekoľko spôsobov, ako mať sex a nemať deti. Jedným z nich je aj špeciálny gumený návlek na mužov penis, ktorý bráni spermiám dostať sa do pošvy. Ani tento, ani iný spôsob však nefunguje vždy naisto,“ píše Brix. Podľa Predáčovej má však kniha dobré ilustrácie aj slušný text, aj keď podľa nej nie je na to, aby ju deti čítali samy.

Bocian v škole

Deti sa o to, ako prišli na svet, začínajú zaujímať už v škôlke. „Prednedávnom sa nám stalo, že päťročná Hanička si pod šaty napchala bábiku, prišla za chlapcami, ktorí sa hrali na doktorov, a prosila ich, nech jej ho ´vyrodia´,“ spomína s úsmevom učiteľka z jednej z bratislavských staromestských škôlok Mária Slišková. Zatiaľ čo v škôlke ide skôr o hry a zriedkavú tému rozhovorov, na základnej škole dostáva rodičovstvo už väčší priestor aj na prvom stupni. V štátnom vzdelávacom programe, podľa ktorého sa žiaci učia od začiatku aktuálneho školského roka, je medzi prierezovými témami Výchova k manželstvu a rodičovstvu. Škola ju tak môže učiť v rámci existujúcich predmetov alebo prostredníctvom samostatných projektov.

„V nefunkčnej rodine možno dieťaťu podá lepšie vysvetlenie učiteľ, ktorý má so svojimi žiakmi pekný vzťah.“ Zdieľať

Na Súkromnej základnej škole v Sabinove sa oblasťou manželstva a rodičovstva zaoberajú štvrtáci v rámci náboženstva a prírodovedy. „Pred rokom som práve túto tému preberala u štvrtákov na zastupovanej hodine a nikto sa nesmial, tak si myslím, že v takom veku sú už deti zrelé na pravdu,“ hovorí riaditeľka školy a učiteľka na prvom stupni Silvia Urdzíková. Ak v rodine fungujú vzťahy založené na vzájomnej láske a dôvere, ideálne podľa nej je, ak tabu témy preberú s deťmi rodičia. „V rodine, ktorá je nefunkčná, podá možno lepšie vysvetlenie a odpoveď dieťaťu učiteľ, ktorý má so svojimi žiakmi pekný vzťah,“ domnieva sa Urdzíková.

Tak toto je ten sex

Luciine deti z nášho úvodného príbehu sa napokon dozvedeli od mamy celú pravdu. „Tak toto je ten sex!“ vykríkol Adam, ktorý toto slovo evidentne nepočul prvýkrát. K téme sa však stále vracajú, so sestrou si dokonca od mamy vypýtali prvú knižku o sexe, ktorú spolu po večeroch čítavajú. „Som rada, že za mnou deti prídu aj s takými otázkami. Je to pre mňa znak toho, že je u nás otvorená atmosféra a deti nebudú mať problém riešiť s nami hocičo,“ hovorí Lucia. Nemyslí si, že by u nich prebudila zbytočne zvedavosť. „Naopak, podľa mojich skúseností deti skôr lákajú veci, ktoré sú tabuizované,“ uzatvára mladá mama.

Aj keď sa pre rodičov môže zdať preberanie sexu so svojimi malými deťmi ako nezdolateľná výzva, zdá sa, že jednoduché, no pravdivé odpovede sa vyplatia viac ako vyhýbanie sa detským zvedavým otázkam, či zavádzanie s včielkami a bocianmi.

Odporúčame