KOMENTÁR: Štyri poučenia z prezidentských volieb

A. Ziolkovský: Výsledok prezidentských volieb prináša niekoľko poučení.

Komunistická minulosť kandidáta pre väčšinu voličov nie je prekážkou
Nie len preto, že nastupujúce generácie už poriadne nevedia, čo komunizmus vlastne bol. Výrazne k tomu prispela pravica, konkrétne SDKÚ-DS, ktorá nám doteraz vždy kázala podporiť bývalého komunistu. Najskôr to bol Rudolf Schuster, potom Eduard Kukan. Pre Radičovú Gašparovičova minulosť nebola rozhodujúca, ba nechcela sa voči nemu ostrejšie vymedziť. Ak je to však tak, prečo sa vôbec niekto čuduje, že väčšina volila Gašparoviča?

Liberálny kandidát nedokáže zjednotiť pravicu
Túžba najsilnejšej pravicovej strany vygenerovať prezidentského kandidáta je síce pochopiteľná, ale už druhýkrát dostala na frak. Kandidáti SDKÚ-DS zatiaľ vždy stáli so svojimi názormi na okraji pravicového spektra. Dúfajme, že Radičovej porážka po Kukanovej bude pre priaznivcov modrej dostatočným ponaučením, aby sa nabudúce o podobný experiment bez všeobecnej dohody na pravej strane spektra ani nepokúšali. Je nepochopiteľným paradoxom, že liberálnu katolíčku verejne podporovali predsedovia strán, ktorí sú praktizujúcimi katolíkmi: Pavol Hrušovský, Mikuláš Dzurinda a Pál Csáky. Ideálnym pravicovým kandidátom by bol umiernený kresťanský demokrat.

Bez serióznej dohody s náboženskou pravicou nie je možné zvoliť dobrého prezidenta
Táto výstižná myšlienka overená praxou patrí Vladimírovi Palkovi. Aj v prípade Eduarda Kukana, aj v prípade Ivety Radičovej sa veci mohli vyvíjať ináč, ak by politici SDKÚ-DS boli ochotní viac komunikovať so svojimi menšími partnermi a nenapínali zbytočne svaly. Pri rozložení politických síl na Slovensku zhruba na polovicu je dôležitý každý hlas. O to viac by sa predkladatelia návrhov mali snažiť o dohodu. Ak si však ľudia z SDKÚ-DS myslia, že ich kandidáta máme podporovať automaticky, sú na omyle. Mnoho praktizujúcich kresťanov zostalo radšej doma a nevolilo nikoho.

Kandidátov s extrémnymi názormi ľudia cirkvi nebudú tolerovať
Treba oceniť, že prvýkrát sa základné otázky k ochrane života od počatia po prirodzenú smrť stali jednou z hlavných predvolebných tém a lakmusovým papierikom pre mnohých voličov. Rovnako vplyv mali aj vyjadrenia predstaviteľov Cirkvi. Hoci sa vyjadrovali len ako jednotlivci. Tento fakt si všimli aj sociológovia. Ak by KDH nebolo sľúbilo Radičovej podporu, nebolo by potrebné sa od nej tak nahlas dištancovať. Táto voľba vyvolala vo veľkej časti kléru silný odpor. Ak si KDH túto zásadnú chybu neprizná, bude to mať dopad na jeho ďalšie volebné výsledky.

Anton Ziolkovský
Foto: samesova.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo