Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
10. marec 2022

Slovenskí žiaci reagujú na vojnu

Trieda začala tlieskať, ukrajinské deti boli z prijatia dojaté. A nielen ony

Spýtali sme sa pedagógov z celého Slovenska, ako žiakom vysvetľujú situáciu na Ukrajine a čo na vojnu hovoria naše deti.

Trieda začala tlieskať, ukrajinské deti boli z prijatia dojaté. A nielen ony

Práce žiakov ZŠ Budimír.

Prvé dva dni konfliktu sa na Základnej škole vo Svätom Jure snažili deti najmä upokojiť a aktivity týkajúce sa aktuálnej situácie boli skôr spontánne. „Pri veľmi malých deťoch sme v komunikácii veľmi opatrní, sú na to veľmi citlivé. Pri starších deťoch však pani učiteľky prirodzene na jednotlivých hodinách reagovali na ich otázky a potreby. Náš pedagogický kolektív bol v reakcii jednotný  – vysvetľovali sme im, že sme súčasťou aliancie NATO a že nám zatiaľ nič podobné nehrozí,“ hovorí pre Postoj riaditeľ školy Vladimír Vajcik. 

Keďže takmer ihneď po vypuknutí vojny sa na Ukrajine začali v Bratislavskom kraji jarné prázdniny, ďalšie aktivity sa rozbiehajú až v tieto dni.

„Deti sa veľa pýtajú, potrebujeme sa teda s nimi veľa rozprávať. Mnohé sa tešia, že konečne dostanú odpovede a môžu o veciach diskutovať. Moji deviataci, ktorí sa o situáciu intenzívne zaujímajú, ma svojimi postojmi pozitívne šokovali. Nebola žiadna debata ani pochybnosť o tom, že to, čo sa deje, je nesprávne. Sami situáciu vyhodnotili ako morálne, vojenské aj ekonomické šialenstvo. Rozumeli dokonca aj geopolitickým a technickým súvislostiam,“ dodáva riaditeľ. 

Zároveň však platí, že všetky vzdelávacie aj charitatívne aktivity týkajúce sa konfliktu na Ukrajine potrebuje teraz škola plánovať paralelne so zavádzaním nových opatrení proti covidu. „Dva roky nás trápil covid, a keď sme sa konečne mohli nadýchnuť, všetkých trápi Putin. Našou hlavnou túžbou je začať popri tom všetkom normálne učiť,“ tvrdí Vladimír Vajcik. 

Na školu už dostali prvé dve prihlášky zo strany ukrajinských rodičov. Riaditeľ Základnej školy vo Svätom Jure považuje za samozrejmé, že deti prijmú. Aj v minulosti mali v triede deti z Iránu. Žiaci sami od seba navrhli spustiť finančnú zbierku, jej výťažok poputuje na pomoc ľuďom, ktorí z krajiny utekajú. „Deťom z Ukrajiny pomôžeme, ako budeme vládať,“ zakončuje Vladimír Vajcik. 

Žiaci z Cirkevnej základnej školy Narnia v Bratislave držia odkazy, ktoré vytvorili pre svojich ukrajinských rovesníkov. 

Hneď v prvý deň, keď Rusko napadlo Ukrajinu, sa stretli všetky triedy aj učitelia druhého stupňa Cirkevnej základnej školy Narnia v Bratislave, aby reagovali na vojnu, ktorá vypukla za našimi hranicami. Na spoločnom školskom zhromaždení sa všetci stretli po takmer dvoch rokoch. Hlavným cieľom stretnutia bolo reagovať na obavy a otázky detí, ktorých sa správy z rána 24. februára silno dotkli.

V tomto školskom roku kladú na škole dôraz na tému komunity, a preto hovorili aj o význame členstva Slovenska v spoločenstvách krajín ako NATO či EÚ. „Dôležitý bol pre nás aj rozmer solidarity. Žiaci a učitelia predniesli svoje modlitby za Ukrajinu a nakreslili odkazy, ktoré venovali nielen ukrajinským deťom, ale aj svojej pani učiteľke pochádzajúcej z Ukrajiny,“ uviedla Petra Polková, líderka hodnotového programu. 

Najmenší by chceli ukrajinským deťom darovať časť svojich hračiek aj sladkostí

Marta Páleníková učí osemročné deti na Súkromnej základnej škole Felix v Bratislave. Už vo štvrtok ráno (v deň začiatku konfliktu, pozn. red.) jej žiaci o situácii na Ukrajine vedeli, pretože im rodičia o tom v aute rozprávali. Takzvaný ranný kruh teda venovali diskusii o vojne, pokiaľ sa deti pýtali. Každý, kto chcel, povedal svoj názor a pohľad. Veľmi dôležitá otázka pre nich bola, či môže byť vojna aj u nás. 

Marta Páleníková si myslí, že deťom treba povedať pravdu, primerane veku: „Tu bol teda priestor pre môj názor, ktorý som povedala. Keďže ich vediem ku kritickému mysleniu, rozprávali sme sa aj o iných názoroch, ako sú tie naše. Moji žiaci poznajú rozdiel medzi názorom a faktom. Preto sme diskutovali aj o tom, aké je náročné v tomto čase zistiť fakty. Ďalšie dni sme sa venovali téme utečencov.“

Žiaci pani učiteľke rozprávali o tom, ako s rodičmi kupovali potrebné veci pre utečencov. Tri rodiny z triedy dokonca už majú pripravené priestory pre mamičky s deťmi z Ukrajiny. Spolu si tiež položili otázku: Ako by sme mohli pomôcť my? Deti by chceli svojim ukrajinským rovesníkom darovať časť svojich hračiek, sladkostí, ale tiež pozvať ich na výlet či do svojej triedy. Aj Súkromná základná škola Felix zriadi jednu triedu pre deti z Ukrajiny. „To bol tiež príklad pre deti, ako sa dá konkrétne pomáhať,“ hovorí Marta Páleníková. 

Žiacke práce z hodín anglického jazyka na Základnej škole s materskou školou Milana Rastislava Štefánika v Budimíre.

Na žilinskej Základnej škole s materskou školou, Školská 49, diskutovali deti o téme konfliktu na Ukrajine najčastejšie s triednymi učiteľkami na triednických hodinách. Podľa riaditeľky Evy Kubovej vnímali túto vec veľmi citlivo: „Báli sa, že im hrozí nebezpečenstvo, zároveň však chceli pomôcť. Pýtali sa dospelých, ako by mohli byť nápomocné, a navrhli sme im niektoré alternatívy.“ Žiaci citlivo vnímajú aj zbierky na podporu rodičov a detí, ktoré odchádzajú zo svojej krajiny do neznáma. 

Deti okrem triednických hodín diskutovali aj na hodinách občianskej výchovy, etickej výchovy, modlili sa na hodinách náboženskej výchovy. Podľa Evy Kubovej túto problematiku veľmi intenzívne riešili tiež s pani učiteľkami na hodinách ruského jazyka. Na škole plánujú uskutočniť aj zbierku hračiek na podporu rodičov a detí bez domova a vyzbierané finančné prostriedky venovať nadácii. 

Žiaci sa pretekali, kto bude s novými spolužiakmi sedieť v lavici a všetko im v škole ukáže

Vojna na Ukrajine sa začala počas jarných prázdnin Košického a Prešovského kraja, preto sa učitelia Základnej školy v Budimíre pri Košiciach mali možnosť trochu pripraviť a skoordinovať. Keďže v každej triede táto téma prirodzene vyvstala, venovali prvú triednickú hodinu po návrate do školy práve Ukrajine.

„Rozprávali sme sa o emóciách, ktoré máme, a ako s nimi môžeme pracovať. Pozerali sme videá, ktoré približujú aktuálne dianie, a vysvetľovali sme si pojmy ako mier, konflikt či dohoda. S deťmi sme sa tiež podelili o svoje skúsenosti s osobnou pomocou či osudy príbuzných alebo kamarátov na Ukrajine,“ vysvetľuje učiteľka Mária Leitnerová. Spolu tiež uvažovali, ako môžu deti aj dospelí Ukrajine preukázať solidaritu a pomoc, a ako škola sa zapojili do zbierky školských potrieb pre deti prichádzajúce z Ukrajiny. 

Téme sa podľa potrieb žiakov venujú naďalej aj na iných predmetoch, napríklad vytváraním plagátov na výtvarnej výchove či informatike, diskusiami na občianskej výchove alebo aj písaním denníkov na vyučovaní anglického jazyka. Do tejto základnej školy už nastúpilo prvé ukrajinské dievčatko, a preto vedenie školy hľadá ukrajinského študenta alebo študentku na pozíciu pedagogického asistenta.

Inzercia

List žiakov VI. B a koláž výkresov detských prác zo Základnej školy Teodora Jozefa Moussona v Michalovciach.

O tom, čo sa deje na Ukrajine, hovorili s deťmi na Základnej škole Teodora Jozefa Moussona v Michalovciach ich triedne učiteľky. Žiaci s nimi na triednických hodinách kreslili, písali básničky aj úvahy o tom, ako súčasnú situáciu na Ukrajine vnímajú. 

K dnešnému dňu (štvrtok 10. 3. 2022, pozn. red.) navštevuje túto základnú školu už 11 žiakov z Ukrajiny, ktorí prišli tento týždeň. „Najemotívnejšie prijatie sa asi dostalo dvom štvrtákom, ktorých pani učiteľka priviedla do triedy. Povedala, že sú to deti, ktoré prišli z Ukrajiny a budú teraz chodiť k nám do školy. Celá trieda začala tlieskať a deti sa pretekali, kto s nimi bude sedieť v lavici a všetko v škole im ukáže. Ukrajinské deti mali z tohto prijatia slzy v očiach. A nielen ony,“ hovorí pre Postoj riaditeľka školy Valéria Kocúrová. 

Kde hľadať informácie a podporu

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.