Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. január 2016, 11:22

Nemecká katolícka cirkev kritizuje obmedzenie prijímania utečencov v Rakúsku

Katolícka cirkev v Nemecku skritizovala zámer ohraničiť počet utečencov prijímaných v susednom Rakúsku, ktorý tamojší vládni predstavitelia oznámili tento týždeň. Kresťania nesmú dopustiť, aby sa uzatvárali hranice pred ľuďmi, ktorí prežili nekonečné utrpenie a sú odkázaní na pomoc iných, povedal hamburský arcibiskup Stefan Hesse.

"Nie je nám jasné, ako by mala byť horná hranica uplatňovaná," cituje agentúra DPA Hesseho vyjadrenie pre dnešné vydanie denníka Neue Osnabrücker Zeitung.
     

 Hamburský arcibiskup, ktorý je splnomocnencom Konferencie biskupov Nemecka pre utečencov, reagoval na výsledok stredajšieho "azylového summitu" vo Viedni, kde sa členovia rakúskej spolkovej vlády a krajinských vlád dohodli, že vo svojej krajine do polovice roka 2019 prijmú najviac 127.500 žiadateľov o azyl.
     

 Hesse v tejto súvislosti poukázal na právo jednotlivca žiadať o azyl a príslušný medzinárodný dohovor zo Ženevy. Vyjadril tiež presvedčenie, že v otázke migrácie sú nevyhnutné "európske riešenia".
     

 Ešte vlani katolícka cirkev vystúpila proti požiadavke ohraničiť počet utečencov prijatých Nemeckom, ktorú vzniesla Kresťanskosociálna únia v Bavorsku (CSU).
      

Rakúsky limit pre tento rok má byť 37.500 žiadateľov o azyl, čo je o približne 50.000 menej než vlani. Horná hranica na rok 2017 bola stanovená na 35.000 žiadateľov o azyl, v roku 2018 ich Rakúsko prijme len 30.000 a v prvom polroku 2019 ešte o 5000 menej. Čo sa bude diať v prípade, ak sa uvedené limity prekročia, zatiaľ zostáva otvorené.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha sa na Telegrame chváli, že poskytol rozhovor pre ruskú televíziu Rossija 1. „Ruský novinár mi vravel, že vraj som prvý z vládnych politikov z členských krajín EÚ, ktorý mu dal rozhovor - o to viac ma to teší," píše Blaha. „Novinára z Rossija 1 zaujalo aj moje video jesenného upratovania, v Rusku z toho bol vraj hit - je fajn, že Duchoňova melódia sa šíri svetom," povedal na margo zvesenia portrétu prezidentky, ktorý nahradil portrétom masového vraha Che Guevaru, za čo ho trestne stíha NAKA.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.