Potrebujeme Vašu Solidaritu! (Výzva bieloruskej opozície)

Vážení priatelia,

my, predstavitelia bieloruskej spoločnosti, sa na Vás obraciame s prosbou o Vašu Solidaritu.
16. novembra, a rovnako aj 16-ty deň každého nasledujúceho mesiaca sú vyhlásené za Deň bieloruskej solidarity a Deň medzinárodnej solidarity s Bieloruskom.

Vo väzeniach počas Lukašenkovho režimu sa ocitli predstavitelia, vodcovia opozície aj občianskej spoločnosti Michail Marinič, Valerij Levonevskij, Mikola Statkevič, Pavel Soverinec, Andrej Klimov, Sergej Skrebec. Ústredná moc bráni prešetreniu faktov týkajúcich sa zmiznutia podpredsedu Bieloruského parlamentu Viktora Gončara, ex-ministra vnútra Jurija Zacharenko, podnikateľa Anatolija Krasovskogo, novinára Dmitrija Zavadskogo. V krajine sú zatvorené nezávislé noviny, chýbajú nezavislé elektronické médiá, v školách a na univerzitách je mládež nútená učiť sa lukašenkovskú ideológiu, KGB kontroluje prakticky všetky oblasti života spoločnosti, manipuluje výsledky volieb a referend, ticícky ľudí bolo uväznených, zbitých, stratili prácu alebo možnosť štúdia z politických dôvodov.

16. októbra 2005 vyše 100 000 Bielorusov o ôsmej hodine večer vyplo svetlo vo svojich bytoch a na 15 minút zapálili v oknách sviečky na znak solidarity s rodinami zmiznutých predstaviteľov opozície, s politickými väzňami, s nezávislými novinármi. Akcie medzinárodnej solidarity sa uskutočnili na Ukrajine, v Poľsku, Litve, Estónsku, Slovensku, Francúzsku, Belgicku, Švédsku, Holandsku, Nemecku, Maďarsku, USA, Kanade a Rusku.

Akciu podporujú známi bieloruskí spisovatelia a básnici, maliari aj divadelní umelci, hudobníci aj novinári. Akciu aktívne podporil aj jedniný predstaviteľ bieloruskej opozície Alexandr Milinkevič.

Solidarita – to je to, čo nás dnes spája, to, čo podporuje náš boj za Slobodné, Demokratické a Európske Bielorusko – Bielorusko bez diktarúry.

Vaša osobná podpora akcie Solidatity, ako známeho bojovníka za Slobodu a Demokraciu, je pre nás, Bielorusov, dnes veľmi dôležitá.
Za Vašu aj našu Slobodu!

Irina Chalip, nezávislá novinárka,
Irina Krasovskaja, koordinátorka občianskej iniciatívy “My si pamätáme” ,
Mikita Sasim, jeden z koordinátorov mládežnického hnutia “Zubr”

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo