Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. november 2005

Potrebujeme Vašu Solidaritu! (Výzva bieloruskej opozície)

Vážení priatelia, my, predstavitelia bieloruskej spoločnosti, sa na Vás obraciame s prosbou o Vašu Solidaritu. 16. novembra, a rovnako aj 16-ty deň každého nasledujúceho mesiaca sú vyhlásené za Deň bieloruskej solidarity a Deň medzinárodnej solidarity s Bieloruskom. Vo väzeniach počas Lukašenkovho r...

Vážení priatelia,

my, predstavitelia bieloruskej spoločnosti, sa na Vás obraciame s prosbou o Vašu Solidaritu.
16. novembra, a rovnako aj 16-ty deň každého nasledujúceho mesiaca sú vyhlásené za Deň bieloruskej solidarity a Deň medzinárodnej solidarity s Bieloruskom.

Vo väzeniach počas Lukašenkovho režimu sa ocitli predstavitelia, vodcovia opozície aj občianskej spoločnosti Michail Marinič, Valerij Levonevskij, Mikola Statkevič, Pavel Soverinec, Andrej Klimov, Sergej Skrebec. Ústredná moc bráni prešetreniu faktov týkajúcich sa zmiznutia podpredsedu Bieloruského parlamentu Viktora Gončara, ex-ministra vnútra Jurija Zacharenko, podnikateľa Anatolija Krasovskogo, novinára Dmitrija Zavadskogo. V krajine sú zatvorené nezávislé noviny, chýbajú nezavislé elektronické médiá, v školách a na univerzitách je mládež nútená učiť sa lukašenkovskú ideológiu, KGB kontroluje prakticky všetky oblasti života spoločnosti, manipuluje výsledky volieb a referend, ticícky ľudí bolo uväznených, zbitých, stratili prácu alebo možnosť štúdia z politických dôvodov.

16. októbra 2005 vyše 100 000 Bielorusov o ôsmej hodine večer vyplo svetlo vo svojich bytoch a na 15 minút zapálili v oknách sviečky na znak solidarity s rodinami zmiznutých predstaviteľov opozície, s politickými väzňami, s nezávislými novinármi. Akcie medzinárodnej solidarity sa uskutočnili na Ukrajine, v Poľsku, Litve, Estónsku, Slovensku, Francúzsku, Belgicku, Švédsku, Holandsku, Nemecku, Maďarsku, USA, Kanade a Rusku.

Akciu podporujú známi bieloruskí spisovatelia a básnici, maliari aj divadelní umelci, hudobníci aj novinári. Akciu aktívne podporil aj jedniný predstaviteľ bieloruskej opozície Alexandr Milinkevič.

Solidarita – to je to, čo nás dnes spája, to, čo podporuje náš boj za Slobodné, Demokratické a Európske Bielorusko – Bielorusko bez diktarúry.

Vaša osobná podpora akcie Solidatity, ako známeho bojovníka za Slobodu a Demokraciu, je pre nás, Bielorusov, dnes veľmi dôležitá.
Za Vašu aj našu Slobodu!

Irina Chalip, nezávislá novinárka,
Irina Krasovskaja, koordinátorka občianskej iniciatívy “My si pamätáme” ,
Mikita Sasim, jeden z koordinátorov mládežnického hnutia “Zubr”

Inzercia

Odporúčame

Reality show: neškodná zábava či skaza spoločnosti?

Reality show: neškodná zábava či skaza spoločnosti?

„Diváci spoznajú svetoznámy formát, známy na celom svete a konečne sa stanú jeho súčasťou,“ povedala v čase príprav relácie Big Brother hovorkyňa televízie Markíza Ivana Semjanová. Ľudovít Tóth, riaditeľ PR oddelenia TV JOJ na adresu ich VyVolených zas konštatoval: „...ide o reality show, o ktorú bo...

Tmavá výzva nenávisti

Tmavá výzva nenávisti

V piatok večer sa na pravom brehu Dunaja stal nepochopiteľný, neospravedlniteľný zlý čin. Bol zabitý chalan, ktorý mal minulý štvrtok seminár o Parmenidovi a potom šiel na obed. Možno už rozmýšľal nad témami seminárok, cestou na internát si v duchu spieval Love her madly. Mladý, túžiaci, hľadajúci m...

Krajná pravica

Krajná pravica

Historicky zaužívané rozdelenie politických strán na pravicové a ľavicové so sebou prináša aj existenciu akejsi krajnej pravice a krajnej ľavice. Zatiaľ čo napríklad komunistov môžeme bez mihnutia oka zaradiť na perifériu ľavicového spektra, história nám podsúva aj akési zdanie, že tí, čo sa dostali...