Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine Kultúra
09. marec 2022

Ruskí šéfdirigenti

Hudobníci sa od Putinovej vojny dištancujú, hviezdny Gergijev zostal ticho

Rusko dalo hudobnému svetu okrem výborných skladateľov aj špičkových dirigentov, ktorí v súčasnosti vedú orchestre po celom svete.

Hudobníci sa od Putinovej vojny dištancujú, hviezdny Gergijev zostal ticho

Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Zdroj: Facebook/Slovenská filharmónia

Vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu sa niektorí z nich rozhodli úplne preťať spolupráce s Ruskou federáciou. Je medzi nimi aj taký, ktorý svoj pozitívny postoj k Putinovi nezmenil ani teraz. Spoluprácu s ním tak rozviazali orchestre a filharmónie, ktoré sú zásadne proti ruskej vojenskej agresii.

Slovenská filharmónia reagovala na napätie na Ukrajine citlivo, ešte skôr, než sa začala ruská invázia. Veľkolepá kantáta Sergeja Prokofieva, ktorá sa začína textom povzbudzujúcim ruský ľud do boja, mala bratislavskou redutou znieť vo štvrtok 24. februára.

S aktuálnym dianím nemá spomínaná kantáta nič spoločné, autor odkazuje na historické udalosti z 13. storočia. Vedenie filharmónie spolu so šéfdirigentom Danielom Raiskinom ale nechceli, aby došlo k „nesprávnemu pochopeniu textu, ktorý obsahuje kompletné Prokofievovo dielo“.

Rozhodli sa preto zmeniť program a z kantáty zaznelo len torzo – ária Mŕtve pole. Po správach o začiatku vojny na Ukrajine pôsobil koncert podľa hudobných komentátorov ako silná manifestácia proti vojne.

Silné gesto a jednoznačné vyjadrenie

Tento koncert bol zvlášť silný pre šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Raiskina. Ruský hudobník pôvodom z Petrohradu sa po koncerte vyjadril, že situácia sa ho hlboko dotýka.

Jeho manželka totiž pochádza z Ukrajiny a práve v deň začiatku invázie sa nachádzala v Charkove, kam odišla, aby sa postarala o svoju chorú mamu.

Kolegom z filharmónie vyjadril Raiskin veľkú vďačnosť za podporu v preňho veľmi ťažkých časoch. Jeho manželku a svokru sa z vojnovej zóny našťastie podarilo evakuovať a v tomto čase sú už v bezpečí.

Dianie na Ukrajine mu aj naďalej leží na srdci a na sociálnych sieťach k nemu zverejnil dve rázne vyjadrenia. „Ja, Daniel Raiskin, ruský hudobník, z celého srdca a dôrazne odsudzujem zločinecké činy ruskej vlády, ktorá vedie bratovražednú vojnu proti Ukrajine!“ napísal v prvom.

Neskôr doplnil, že pozastavuje všetky bezprostredné aj budúce spolupráce a koncertné vystúpenia v Rusku. „Pokým sa nezastaví nezmyselná barbarská beštialita, neobnoví mier a spravodlivosti nebude učinené zadosť, nepovažujem za morálne spolupracovať s inštitúciami financovanými vražedným ruským režimom,“ uviedol.

Okrem toho, že je Daniel Raiskin šéfdirigentom Slovenskej filharmónie, pôsobí aj ako hudobný riaditeľ Winnipeg Symphony Orchestra a hlavný hosťujúci dirigent Belehradskej filharmónie.

Odsúdenie agresia a ukrajinská hymna aj v Rudolfine

Prejavom solidarity s Ukrajincami trpiacimi vojnou sa od prvého večera invázie na scénach naprieč svetom stalo aj zaradenie ukrajinskej hymny.

Stalo sa tak aj v pražskom Rudolfine, kde koncert vedený ďalším šéfdirigentom ruského pôvodu Semionom Byčkovom otvorili vo štvrtok 24. februára hymny Českej republiky a Ukrajiny.

Inzercia

„Ruský útok na Ukrajinu a lži, ktoré sa o ňom šíria, musia prestať skôr, než sa zvyšok sveta ocitne uprostred ďalšieho vojnového konfliktu. Nositelia smrti a ničenia musia byť braní na zodpovednosť a musia byť zavrhnutí,“ vyhlásil Byčkov, ktorý je zároveň hudobným riaditeľom Českej filharmónie.

Byčkov emigroval ešte zo Sovietskeho zväzu, v aktuálnych udalostiach vidí paralelu s rokmi 1956 a 1968, keď v tom čase sovietske okupačné vojská vstúpili najskôr do Maďarska a neskôr do Československa.

Ruský dirigent vedie aj Janáčkovu filharmóniu v Ostrave. Vasilij Sinajskij odporúča tým, ktorí s inváziou začali, aby si vypočuli ukrajinskú hymnu.

„Aká čistá, silná a jasná melódia, ktorá tak dobre ukazuje charakter tohto národa. Jej zvuk bude vždy prevládať nad rinčaním nepriateľských tankov a hrubými rozkazmi armádnych veliteľov. Človeku sa chce povedať: Prestaňte, pravda nie je na vašej strane!“ odkázal do Kremľa.

Proputinovský dirigent dostal stopku

Z hodiny na hodinu vymenila newyorská sieň Carnegie Hall dirigenta Valerija Gergijeva, ktorý je známy ako dlhoročný podporovateľ Putinovho režimu. V New Yorku mal viesť Viedenských filharmonikov, počas koncertov uvedených minulú sobotu a nedeľu ho však vymenil umelecký šéf Metropolitnej opery Yannick Nézet-Séguin.

Svetoznámy ruský dirigent dostal stopku aj od usporiadateľov festivalu Dvořákova Praha, ktorí toto rozhodnutie zdôvodnili „dlhodobými zreteľne proputinovskými postojmi“. V Prahe mal dirigovať Mníchovských filharmonikov ešte ako ich šéfdirigent.

Medzičasom už prišiel aj o angažmán v Paríži, zrušená bola aj jeho účasť v milánskej La Scale.

Svoj názor na Putina nezmenil

Gergijev je dirigentskou hviezdou, je to svetovo uznávaný hudobník a hovorí sa o ňom ako o žijúcej legende. Nepatrí však k hudobníkom, ktorí by boli v tejto chvíli iba tlačení k tomu, aby vyjadrili svoj politický názor.

Ako pripomína britský The Guardian, ruský maestro je známy svojím blízkym priateľstvom s Putinom. V roku 2014 bol signatárom výzvy na podporu anexie Krymu, v roku 2012 sa počas prezidentskej kampane objavil v reklame podporujúcej Putina a v roku 2016 dirigoval koncert v sýrskej Palmýre pre ruských vojakov a úradníkov Asadovej vlády.

Keď teda nereagoval na výzvu, aby vyjadril svoj názor na ruskú inváziu na Ukrajinu, bol pred týždňom odvolaný z funkcie šéfdirigenta Mníchovskej filharmónie. „Valerij Gergijev sa nevyjadril napriek mojej žiadosti, aby sa jednoznačne dištancoval od brutálnej vojny, ktorú (ruský prezident Vladimir) Putin vedie voči Ukrajine,“ komentoval situáciu mníchovský starosta Dieter Reiter.

Gergijev nevyužil príležitosť jasne sa vyjadriť a zmeniť tak svoje predchádzajúce vyjadrenia. Ostal však ticho, zrušené angažmány sú toho dôsledkom. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.