Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
20. január 2016

Učitelia by nemali štrajkovať pred voľbami

Tvrdí, že štrajk učiteľov je aktom sociálneho násilia a podporuje populizmus. Prinášame rozhovor s Jánom Horeckým zo Združenia katolíckych škôl o tom, prečo kritizuje štrajk svojich kolegov.
Učitelia by nemali štrajkovať pred voľbami

V mene Združenia katolíckych škôl ste odmietli podporiť aktuálny učiteľský štrajk. Samotný štrajk ste nazvali aktom sociálneho násilia. Ako ste to mysleli? Považujete každý štrajk za neprijateľný alebo len tento konkrétny?

Každý štrajk je pokusom presadiť svoje požiadavky voči zamestnávateľovi alebo politickej moci. A to nie rokovaním, argumentáciou, ktoré zvyčajne štrajku predchádzajú a neboli úspešné, ale nátlakom, zákonom povoleným štrajkom. Tento nátlak, silové pokračovanie názorového konfliktu krátkodobo poškodzuje ľudí, na ktorých dôsledky štrajku dopadajú.

Skúste uviesť príklad.

Napríklad v prípade štrajku dopravcov by bola poškodená cestujúca verejnosť, v prípade štrajku lekárov môžu byť ohrození pacienti a v prípade štrajku učiteľov padá ujma na žiakov a ich rodičov. Samozrejme, taký štrajk nie je namierený proti verejnosti, naopak, často sa argumentuje záujmami ľudí, ktorým štrajkujúci slúžia a štrajk je odkaz adresovaný vládnej moci. Tak je to aj v tomto prípade. Je, samozrejme, ťažké porovnať dôsledky dopadu štrajku na dotknutých ľudí a jeho potenciálneho prínosu. Štrajkom možno bojovať za také veľké dobro, že vyváži štrajkom spôsobené škody a ujmu. Otázka znie, či je to tento prípad.

Vp svojom stanovisku ste aktuálny štrajk odmietli ako nezodpovedný kvôli populizmu. Mohli by ste to objasniť? V čom presne vidíte riziko? 

Ide o načasovanie štrajku. Šesť týždňov pred voľbami nie je priestor - nielen časový, ale ani mentálny - na systémové zmeny alebo rozhodnutia s dlhodobým dopadom. Bez ohľadu na mieru spravodlivosti a oprávnenosti štrajku tesne pred voľbami hrozí, že odchádzajúca vláda, ktorá ešte môže mať nejaké finančné rezervy, ich použije len pre „kúpenie si hlasov“ a utíšenie nežiaduceho nepokoja tesne pred voľbami.

Vám prekáža, ak sa štrajk stane súčasťou kampane?

Všetci si želáme žiť v krajine s vysokou kultúrou a úrovňou. Nečakal som, že práve učitelia, ktorí by mali mať významný podiel na budovaní kultúry spoločnosti a dobrých mravov, sú prví, ktorí takto tesne pred voľbami štrajkujú. Takýto štrajk sa okamžite stane predmetom predvolebnej kampane a straníckej politiky. Veľmi si pritom vážim zdravotné sestry.

V čom je ich postup iný?

Neodišli od pacientov do štrajku, ale radšej dali výpovede, aby nútili zodpovedných riešiť ich situáciu. Ak sú nejaké finančné rezervy, v prvom rade by som ich venoval sestrám. Školstvo vyžaduje strategickú investíciu a systémové zmeny, musí byť prioritou číslo jedna pre nadchádzajúcu politickú elitu a to vrátane riešenia platov učiteľov a rovnako nepedagogických pracovníkov v školách.

Inzercia

Štrajk je krajný a za istých okolností legitímny nástroj, dokonca aj podľa katechizmu katolíckej cirkvi. Neobávate sa, že by váš postoj mohol spochybniť budúce možné štrajky, ktoré by mohli vyhlásiť napríklad kresťanskí učitelia na školách a podobne?

Katolícka cirkev rešpektuje ústavné právo zamestnancov na štrajk a usmerňuje, kedy je to v súlade s jej učením. Musí ísť o krajnú možnosť a štrajk nesmie ísť proti spoločnému dobru. Som presvedčený, že na Slovensku nastala ekonomická situácia a príležitosť na strategickú dlhodobo výnosnú investíciu do školstva a zmenu postoja k nemu. Partnerom pre nás nie je odchádzajúca vláda a nerokujúci parlament. Dúfam, že od pondelka, 25. januára 2016, štrajkujúcim učiteľom vydrží ich odhodlanie, keď všetky stavovské školské organizácie spolu s odborármi predložia novozvoleným poslancom a novej vláde nekompromisnú požiadavku na zásadné riešenie podfinancovaného školstva. Naše požiadavky boli sformulované v januári 2013 a v nadchádzajúcom období ich splneniu nestojí v ceste nič len politická vôľa.

Voláte teda po reforme vzdelávania bez štrajku?

Tieto požiadavky budeme presadzovať spoločne a žiadať zmenu od politikov, ktorých si o niekoľko týždňov zvolíme, a ktorí budú mať mandát aj možnosti riešiť kvalitu a systém vzdelávania na Slovensku. Teším sa z iniciatívy prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, ktorý všetkých občanov povzbudzuje k aktívnej účasti vo voľbách a definuje ako priority školstvo a zdravotníctvo, pretože to je investícia do jediného potenciálu, ktorý Slovensko má – do vlastných ľudí. Verím, že do školstva tak začnú vo väčšej miere prichádzať osobnosti, a že vzdelávanie sa stane preferovanou aktivitou a vyhľadávanou profesiou. Je to mimoriadne potrebné, a za to sme ochotní zabojovať.

 

 

 

Odporúčame