Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. január 2016

Krajina, kde štvrtinu celej populácie tvoria utečenci: Libanon

Kým si migračná kríza v Európe získava pozornosť celého sveta, omnoho väčšia migrácia beží v plnom prúde potichu – zo Sýrie do susedného Libanonu.
Krajina, kde štvrtinu celej populácie tvoria utečenci: Libanon

Utečenecké rodiny v Libanone (foto: TASR/AP)

Podľa vysokého komisára OSN pre utečencov žije v Libanone 1,1 milióna registrovaných utečencov, pričom veľmi veľa je ich ešte neregistrovaných. Prezident libanonskej Charity otec Paul Karam hovorí, že celkový počet utečencov môže byť 1,5 milióna. Všetci utiekli pred násilím v Sýrii do susedného Libanonu s počtom obyvateľov do 4 miliónov a rozlohou 10-tisíc kilometrov štvorcových. (Na porovnanie – Libanon je jedna tretina veľkosti štátu Connecticut, dve tretiny veľkosti Nového Zélandu, jedna tretina Belgicka, jedna štvrtina Bhutánu – je to teda maličká krajina [rozlohou je takmer 5-krát menší ako Slovensko, z jedného konca Libanonu na druhý je to približne ako z Bratislavy do Ružomberka, pozn. prekl.].)

Jednu štvrtinu súčasnej libanonskej populácie tvoria utečenci zo Sýrie a 20-tisíc ich pochádza z Iraku. Libanon je domovom väčšieho počtu utečencov na jedného obyvateľa ako ktorýkoľvek iný štát.

Tieto obrovské čísla, pochopiteľne, vytvárajú na krajinu veľký tlak. Jednak čo sa týka náboženstva. Libanončania sú zo 40 percent kresťania, z 55 percent moslimovia (rozdelení rovnomerne medzi sunitov a šíitov) a z 5 percent drúziovia. Hoci väčšina irackých utečencov sú kresťania, úplná väčšina (97 percent) utečencov zo Sýrie sú moslimovia. Otec Karam sa obáva, že také veľké čísla „destabilizujú“ súčasný libanonský systém. Nasledujúcu „destabilizáciu“ celkom určite spôsobí utrpenie tých, ktorí sa narodili na úteku: Sýrčania narodení v Libanone sú od vypuknutia občianskej vojny bez štátnej príslušnosti a bez dokladov a ich narodenia nie sú zaregistrované ani v Sýrii, ani v Libanone. Takýchto detí je viac ako 65-tisíc.

Potom je tu otázka praktickej infraštruktúry. Je to neuveriteľné, no v krajine nie sú žiadne oficiálne utečenecké tábory, miesto toho sa tu Sýrčania s povolením miestnych obcí usadzujú v obyčajných stanových osadách. Tí šťastnejší si nájdu prenájom v apartmánoch, iní sa usadia v opustených budovách. No život Libanončanov a utečencov je čím ďalej, tým ťažší:

„Pred štyrmi rokmi, ešte predtým, než vlny sýrskych utečencov vchádzali do krajiny, sa Libanon potýkal s nedostatkom vody a elektriny.

‚Aby ste mohli týmto ľuďom pomôcť, potrebujete mať silnú infraštruktúru,‘ hovorí otec Karam. ‚Ak ju nemáte, čo môžete robiť? Ak problém pretrvá a v blízkej budúcnosti sa nevyrieši, čoraz viac na to doplatí spoločenský život a bezpečnosť tejto krajiny.‘

Už teraz je libanonské obyvateľstvo pod ekonomickým tlakom.

Inzercia

‚Pod tlakom konkurencie reprezentovanej rastom ponuky na trhu práce a zvyšujúcim sa dopytom po tovaroch a službách Libanončania pomaly upadávajú do chudoby,‘ povedal [Michel] Constantin, regionálny riaditeľ Katolíckej blízkovýchodnej sociálnej asociácie pre Libanon, Sýriu a Egypt, agentúry Svätej stolice.“

Libanonská vláda neumožňuje utečencom pracovať. Niektorí napriek tomu pracujú ilegálne, no ak ich vláda prichytí, stratia preukaz UNHCR a povolenie na pobyt. Ministerstvo školstva však oznámilo, že vo verejnom školskom systéme vytvorí priestor pre 200-tisíc detí, čo je na krajinu veľkosti Libanonu značný prísľub.

Je nepochybné, že Libanon sám osebe nie je dobre vybavený na zvládanie tohto problému. A nezabúdajme, že už 60 rokov hostí aj palestínskych utečencov, ktorých je tu asi pol milióna.

Marcus Roberts
Autor je redaktor Mercatornet.com, napísané v spolupráci s CNS.

Pôvodný text: The refugee crisis you might not have heard of: Lebanon. Preložil L. Obšitník.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Angela čelí vzbure

Angela čelí vzbure

Nemecká kancelárka Angela Merkelová má pred sebou najťažšie týždne svojho politického života. Čelí vzbure, akú ešte nezažila. Pokiaľ sa dramaticky neznížia počty prichádzajúcich utečencov, jej éra sa zrejme skončí.