Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
02. marec 2022

Obdivoval ju aj Picasso

Obrazy ukrajinskej národnej maliarky zhoreli po útoku ruských vojakov

Oheň a ničenie Putinovej invázie siahli na ukrajinský národný poklad, miestnym sa časť obrazov podarilo zachrániť. 

Obrazy ukrajinskej národnej maliarky zhoreli po útoku ruských vojakov

Obraz Marije Prymačenkovej s názvom Naša armáda, naši ochrancovia. Zdroj: twitter/With__Ukraine

Výnimočná umelkyňa Marija Prymačenková prežila takmer celý život v jednej dedine v Kyjevskej oblasti, odkiaľ jej obrazy putovali na výstavy do celého sveta.

Až do začiatku ruskej invázie na Ukrajinu bola väčšina z nich uložená v miestnom historickom múzeu v mestečku Ivankiv, ktoré leží len asi 80 kilometrov od hlavného mesta.

V noci na pondelok sa však múzeum stalo cieľom útoku ruských vojakov, ktorí ho zničili. Kým prvé správy hovorili o tom, že pri požiari boli zničené všetky jej obrazy v ňom uložené, ukrajinské médiá neskôr informovali o tom, že pestrofarebné diela plné fantastických motívov zachránili miestni.

Ukryli ich vo svojich domoch. Či obrazy prežijú až do konca tejto vojny, je však nateraz otázne. 

Video na Twitteri zverejnila prvá námestníčka ukrajinského ministra zahraničných vecí Emine Džaparovová s tým, že ide o požiar múzea v Ivankive. Incident komentovala slovami: „Kým oni sami nemajú žiadnu kultúru, ničia dedičstvo ostatných národov.“

Pri požiari tak prišli Ukrajinci asi o 25 obrazov svojej národnej umelkyne, na sociálnych sieťach túto správu potvrdilo ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. 

Zničenie Prymačenkovej diel je pre Ukrajincov veľkou kultúrnou stratou. Hoci táto umelkyňa začínala ako samouk, ako ľudová, dá sa povedať insitná maliarka, časom sa stala uznávanou medzi profesionálnymi umelcami na Ukrajine aj vo svete.

„Tvorila svetoznáme umelecké diela. Jej výnimočný dar a talent uchvátil Pabla Picassa,“ komentovalo udalosti ministerstvo. 

Fantastický svet ukrajinských legiend 

Prymačenková žila v rokoch 1909 až 1979. Jej maľby, výšivky, tapisérie či keramika sú plné pestrých farebných kombinácií, zvierat a kvetín, ktoré na jej dielach tancujú v radostnom tanci a nesú posolstvo mieru. Obľúbená je práve pre túto radostnú prezentáciu Ukrajiny sršiacu životom.  

Prvýkrát vystavovala svoje obrazy v roku 1936 na výstave ľudového umenia, ktorá sa uskutočnila v Moskve, vo vtedajšom Leningrade a vo Varšave. Po tejto výstave putovali ďalej do Paríža, Sofie, Montrealu či Prahy a všade sa stretli s úspechom. S tvorbou začala spontánne, keď prírodnými pigmentmi pomaľovala motívmi kvetov a vzorov rodičovskú chalupu.

Inzercia

Prymačenkovej diela v sebe odrážajú ornamentálnosť a bohatosť vzorov, ktoré sa na Ukrajine odovzdávajú z generácie na generáciu prostredníctvom piesní, rozprávok či legiend. Počas svojho života získala aj viacero národných ocenení. Jej práca aj v súčasnosti inšpiruje maliarov, sochárov a dizajnérov z Ukrajiny aj celého sveta. 

Pre Ukrajincov je táto umelkyňa taká vzácna práve preto, že vo svojich dielach reflektovala ľudové motívy. Je zaraďovaná k ľudovým, naivným umelcom a ďalšia časť jej diel je uložená v Ukrajinskom národnom múzeu v Kyjeve. Aj tie však môžu byť s pokračujúcou inváziou v ohrození poškodenia alebo zničenia. 

Hrozba pre ukrajinské kultúrne dedičstvo

Zničenie múzea v Ivankive je pripomenutím hrozby, ktorej čelí Ukrajina. Dá sa očakávať, že Putin v snahe obhájiť svoju pravdu o tom, že Ukrajina nie je plnohodnotným národom, zaútočí na to, čo je pre každý národ najcennejšie – na jeho kultúrne dedičstvo. 

Ukrajinský minister kultúry a informácií Oleksandr Tkačenko v reakcii na tento aj ďalšie incidenty apeloval na UNESCO, aby Rusku odňalo členstvo v organizácii.

„Rusko počas ozbrojenej ofenzívy proti Ukrajine ničí obrovské množstvo civilných a kultúrnych pamiatok na Ukrajine. Nespočetné množstvo historických a architektonických pamiatok a archeologických nálezísk je ohrozených delostreleckým ostreľovaním aj nekontrolovaným pohybom ťažkej vojenskej techniky,“ komentoval situáciu Tkačenko. Očakáva, že UNESCO odpovie čo najskôr. 

Na ohrozenie pamiatok upozornila aj Medzinárodná rada múzeí ICOM, ktorá ruskú inváziu rázne odsúdila. Rada pripomenula, že ako Ukrajina, tak aj Rusko sú signatármi Haagskeho dohovoru o ochrane kultúrnych hodnôt v prípade ozbrojeného konfliktu. Ten zakazuje vývoz kultúrneho dedičstva z okupovaného územia.

ICOM v tejto súvislosti vyzval aj verejnosť, aby pomohla s ochranou zbierok vo svojich miestnych múzeách. Upozornil tiež na to, že bezohľadní ľudia budú chcieť ťažiť aj z tejto situácie a pravdepodobne dôjde k nárastu obchodovania s kultúrnymi artefaktmi z okupovaného regiónu na čiernom trhu.

Pri ochrane ukrajinského kultúrneho dedičstva chce pomôcť aj slovenské ministerstvo kultúry, ktoré Ukrajine ponúklo možnosť presunúť na Slovensko a bezpečne uskladniť predmety kultúrnej hodnoty. Konkrétne pomoc zatiaľ nebola dohodnutá, slovenské a ukrajinské organizácie o nej rokujú.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.