Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. apríl 2009

ÚVAHA: Zabila som Krista

Možno nie náročky. Možno som sa sama pred sebou chcela tváriť, že to nebola moja chyba. Možno je za to vinný zmätok, ktorý mám v srdci. Dôvod môjho zlyhania teraz aj tak nie je podstatný. Kristus je mŕtvy. Pamätám si ešte, ako prišiel za mnou. Len tak. Aby ma mal rád. Jasné, že sa mi to páčilo. Obdi...

Možno nie náročky. Možno som sa sama pred sebou chcela tváriť, že to nebola moja chyba. Možno je za to vinný zmätok, ktorý mám v srdci. Dôvod môjho zlyhania teraz aj tak nie je podstatný. Kristus je mŕtvy.

Pamätám si ešte, ako prišiel za mnou. Len tak. Aby ma mal rád. Jasné, že sa mi to páčilo. Obdivovala som ho a bolo mi s ním fajn. Musím sa priznať, že priniesol do môjho života mnoho dobrého.

Skôr než som ho spoznala, som si myslela, že mám super život. Taká dobrá katolíčka, ktorá to príliš nepreháňa. Učil ma milovať a vychádzať v ústrety druhým. Aj davy ho zbožňovali. Najmä vtedy, keď chodil s Matkou Terezou po Kalkate a uzdravoval chorých. Alebo keď kráčal s Jánom Pavlom II. a prinášal medzi ľudí pokoj a nádej. Mnohí chceli byť s ním. Dotknúť sa ho, načúvať mu. Stal sa takmer celebritou, ktorú by najradšej videli na tróne. Potom sa však čosi zmenilo.

Prišli ľudia, ktorým sa jeho učenie nepáčilo. Poukázali na rôzne veci, ktoré sa do súčasnosti nehodia. Vraj sú prežitkom, čo v modernej dobe nemôže fungovať. Údajne už existujú efektívnejšie riešenia. Napríklad načo pestovať zdržanlivosť vo vzťahoch, keď máme iné prostriedky prevencie pred AIDS v Afrike. Vyčítali mu tiež, že hlása lásku a sám láske bráni, keď striktne odmieta uznať spolužitie párov rovnakého pohlavia. Odsudzovali jeho obranu života dieťaťa, ktorého matka chcela ísť na potrat len preto, že sa ešte nechcela viazať. A tak davy začali meniť názor.

Mnou tieto ich útoky nehýbali. Súhlasila som skôr s Ním. Ale potom začal ukazovať aj veci v mojom živote, ktoré neboli správne. To, že som sa už dva roky nerozprávala s mamou len kvôli mojej urazenej pýche. Naznačil mi, že vzťah s mojím chalanom nie je až tak kóšer, ako som si myslela. Páčilo sa mi, keď mi vravel, že ma má rád. Mala som rada, keď uzdravoval moje zranenia. Boli však veci, do ktorých nemal právo sa starať. Pridala som sa teda k ostatným. Asi sa naozaj nehodí do súčasnej doby. Hoci mi mnohé jeho názory imponovali, pilátovsky som si pri jeho verejnom odsúdení umyla ruky – môj osamelý hlas by aj tak pri jeho obrane nezavážil.

Bola som tam, keď ho viedli na Golgotu. Bol odsúdený preto, že odmietol hriech tohto sveta. Preto, že odhalil môj hriech, ktorý som milovala viac ako jeho. Zbičovali ho do krvi naše tvrdé slová, vzájomné ohováranie, pretvárky. Bol opľuvaný pýchou tých, ktorí si o sebe mysleli, že sú dosť dobrí. Alebo tých, ktorí sme si mysleli, že žijeme „v norme“. Vysmiali sa mu všetci, ktorí mu kedysi volali na slávu. Nikto mu neprišiel na pomoc, keď spadol pod krížom. Neuvedomovali sme si, že vlastne nesie náš kríž. Jedine Veronika za ním vyšla spomedzi zástupu, aby mu utrela tvár. Otvorene sa tak prihlásila k jeho názorom. Vybehla z davu tak prudko, že to prekvapilo a pobúrilo aj Jeho ustráchaných prívržencov. Mnohí ju preto považovali takmer za extrémistku. Išla úplne proti rétorike, ktorú diktoval hlavný prúd.

Ukrižovali sme ho spoločne. Našou spokojnosťou, pohodlnosťou a žiadosťami. Chcela som mu načúvať, no jeho reč bola príliš tvrdá. Chcel, aby sme sa milovali skutočnou láskou, ktorá nie je vždy príjemná, ktorá si žiada obete. Až teraz som pochopila, čo urobil. Stal sa obetou za nás. Stojím pod krížom. Hľadím naňho a nemôžem uveriť tomu, čo som spravila. Naozaj to bol Boží Syn.

Andrea Šalková
Foto: contactmusic.com, waterwine.org

Inzercia

Odporúčame

GLOSA: Vtip za 218 miliónov dolárov

GLOSA: Vtip za 218 miliónov dolárov

Kedysi boli vtipy vtipmi. Ako napríklad: Viete, čo je absolútna drzosť?Keď červík povie, že ide chytať ryby. Dnes sú vtipy, nanešťastie, aj realitou. Napríklad: Viete, čo je absolútna drzosť?Nechať si vyplatiť viac ako štyri a pol milióna dolárov za to, že som položil firmu na lopatky a zmiznúť. Ni...

ROZHOVOR:  Vít Janeček: Som človek na námestí

ROZHOVOR: Vít Janeček: Som človek na námestí

Jeho film Ivetka a hora získal na filmovom festivale v Jihlave ocenenie za najlepší dokumentárny film roka 2008. Vybral si tému mariánskych zjavení na hore Zvir v Litmanovej. Verí duchovnej skúsenosti vizionárky Ivetky. Režisér Vít Janeček. Ako ste sa dostali ku príbehu Ivety Korčákovej? Prečo vás...