Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2016

EÚ dá 217 miliónov eur na cezhraničné energetické projekty, dva sa týkajú aj SR

Členské štáty EÚ dnes odsúhlasili investíciu vo výške 217 miliónov eur určenú pre transeurópske projekty v oblasti energetickej infraštruktúry. Dva projekty sa týkajú aj Slovenska.

V rámci programu financovania takzvaného Nástroja na prepájanie Európy (CEF) bolo vybraných 15 projektov najmä zo strednej a juhovýchodnej Európy. Z toho deväť sa týka odvetvia zemného plynu (finančná pomoc vo výške 207 miliónov eur) a šesť energetiky (10 miliónov eur).

Dva z projektov sa týkajú aj Slovenska. Jeden súvisí s elektrickým prepojením medzi Maďarskom a Slovenskom, Gönyü -Gabčíkovo, druhým je projekt spoločného záujmu, rovnako maďarsko-slovenské prepojenie medzi obcou Sajóivánka a Rimavskou Sobotou. Žiadateľom pri oboch projektoch je Slovenska elektrizačná prenosová sústava.

Európska komisia (EK) uviedla, že vybrané projekty zvýšia energetickú bezpečnosť a pomôžu ukončiť izoláciu niektorých členských štátov od celoeurópskej energetickej siete. Zároveň prispejú k dobudovaniu európskeho trhu s energiami a integrácii obnoviteľných zdrojov energie do elektrickej rozvodnej siete.

Eurokomisár pre oblasť klímy a energetiku Miguel Arias Caňete upozornil, že EÚ sa pri výbere projektov zamerala na regióny v Európe, ktoré to najviac potrebujú.

"S týmto financovaním pomôžeme zaistiť bezpečné dodávky energie a plne integrovať európsky trh s energiou tým, že poprepájame siete v celej Európe," skonštatoval Caňete s tým, že je nevyhnutné podporovať modernizáciu európskych energetických sietí, aby žiadna krajina EÚ už nebola izolovaná od európskeho trhu s energiou. 

Podľa jeho slov moderné energetické siete majú zásadný význam pre zabezpečenie efektívneho využívania našich energetických zdrojov a sú rozhodujúcim faktorom pre dosiahnutie cieľov EÚ v oblasti klímy.

Inzercia

V odvetví zemného plynu dotácie zahŕňajú okrem iného modernizáciu bulharskej prenosovej sústavy plynu, ktorá zlepší prepravu tejto suroviny do Grécka, Rumunska, Macedónska a Turecka. Financovanie bude pridelené na projekt Midcat, ktorý má odstrániť problémové miesta v infraštruktúre medzi Pyrenejským polostrovom a Francúzskom a zaistiť dodávky plynu z Alžírska a španielskych LNG terminálov so zvyškom Európy.

EÚ finančne podporí aj prepájanie plynárenských sietí medzi Rumunskom, Bulharskom, Rakúskom a Maďarskom. Tento krok má umožniť prúdenie plynu z oblasti Kaspického mora a ďalších potenciálnych zdrojov, vrátane LNG, do regiónu strednej Európy.

V oblasti elektrického prepájania pôjdu financie z CEF na štúdie v oblasti životného prostredia a projekty na elektrické prepojenie Nemecka s Dánskom, čo umožní dostať elektrinu zo severských krajín do strednej Európy.

Návrh Európskej komisie pre výber týchto projektov bol podporený Koordinačným výborom CEF, ktorý sa skladá zo zástupcov všetkých členských štátov EÚ. 

Odporúčame

Islamský štát prepustil 270 zo 400 ľudí, unesených z mesta Dajr az-Zaur

Islamský štát prepustil 270 zo 400 ľudí, unesených z mesta Dajr az-Zaur

Militantná organizácia Islamský štát (IS) prepustila v utorok 270 z odhadovaných 400 sýrskych civilistov, zväčša žien a detí, unesených cez víkend, keď bojovníci IS zaútočili na vládou kontrolované štvrte východosýrskeho mesta Dajr az-Zaur. Informovala o tom organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktorá monitoruje vojnu v Sýrii.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.